08.16.sudabalikwebsitetrs.jpg
 

FRAGMAN

HİKAYE

Sefa yüzme konusunda doğuştan yeteneklidir. Parasızlıktan üniversiteye gidememiştir. Antrenör Yavuz, Sefa'nın yeteneğini fark eder ve yüzme kulübüne davet eder. Bu beklenmedik teklif, aileyi birbirine düşürür. Babası Cemil, Sefa’nın gitmesine karşı çıkarken babaannesi Hatice, bu yolda torununu desteklemektedir. Sonunda Sefa teklifi kabul eder, köyüyle ve aşık olduğu Ayşe'yle vedalaşıp İzmir'e gider.

Şehirdeki hayatı eskisinden kolay olmayacaktır. Yüzme takımının kapanma tehlikesi vardır. Yavuz'un takım adına tek başarı umudu Sefa'dır. Ama Sefa sakatlanır. Bir de Ayşe'nin sözlendiği haberini alınca dünyası başına yıkılır. Kaderini kabullenmekle akıntıya karşı yüzmek arasında bir tercih yapması gereken Sefa'yı kararını etkileyecek sürprizler beklemektedir.

 Suda Balık Flyer

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Suda Balık, bütün boyutlarıyla genç bir adamın başarı hikayesini anlatır. Azmi ve iyi niyetinin yanı sıra gençliğin verdiği tecrübesizliği ve kafa karışıklığı içinde kendisine bir yol çizme hikayesini seyrettirmeyi hedefler. Bunu yaparken yüzme sporunu eksen olarak seçer kendisine. Ülkemizde es geçilmiş bir tür olan spor filmlerinin pek çok örneğini, televizyonla ilk tanıştığımız yıllardan beri seyrettik. Ama bunlar hep yabancı örnekler oldu, bir 'tür' sineması olarak spor filmleri yerli örneklerle hayatımıza giremedi ne yazık ki.

Bugün denize kıyısı olmayan illerimizde bile pek çok yüzme havuzunun açıldığını duymak, gençlerin bu havuzlara rağbet ettiğini görmek sevindirici. Suda Balık gibi bir filmi yapmak için yola çıkarken bundan ilham aldığımızı söyleyebiliriz. İsteriz ki sıkıcı ve didaktik olmadan anlatılan bir hikaye ile pek çok genç insan spora, bizim filmimiz baz alındığında da yüzme sporuna özensin. Başarıya giden yolun hata yapmamaktan değil, hatalardan ders almaktan geçtiğini anlasın. Genç bir insan bu yolda sadece toplumsal ve fiziksel engelleri değil, kendini de aşması gerektiğini öğrensin. 

Tam da herşeyin bittiğini düşündüğümüz an; başarmayla yenik düşme, ilerlemeyle geriye dönme arasındaki o belli belirsiz, ancak kaderleri belirleyen an Suda Balık'ın dramatik kreşendosudur. Başarı ve yenilginin tam bir bıçak sırtı haline geldiği bu anı Suda Balık alır, belirsizlikten kurtarır, gençler ve aileleri adına berraklaştırır. Hepimizin hayatındaki dönüm noktasını, deyim yerindeyse 'kader anımızı' tekrar önümüze koyar ve düşünmemize yardımcı olur. 

“Tülay Kocatürk - Yönetmen ve Senarist”

Suda Balık Kayıkhane

FİLMDEN KARELER

OYUNCULAR

Sefa: ALİHAN ARACI

Ayşe: CANAN GENER

Ömer: TAMER LEVENT

Hatice: NURŞİM DEMİR

Cemil: ALİ NURİ TÜRKOĞLU

Yavuz: DOST ELVER

Zühre: İREM ALTUĞ

Bekir: FARUK AKGÖREN

Ayşe'nin Annesi: NALAN ÖRGÜT

Ali: YUNUS EMRE ÇOLDUR

Cüneyt: HAKAN LATİFOĞLU

Mert: CİHAN ŞİMŞEK

Dursun: MURAT GÖKTEPE

Firuze: AYLİN KILINÇARSLAN

Emre: AHMET YILDIRIM

Esra: KİMYA GÖKÇE AYTAÇ

Cenk: ENES TOMAKİNOĞLU

00.sudabaliklogo.jpg

Suda Balık

by Ete Kurttekin

KAMERA ARKASI

Suda Balık Sualtı Çekimleri Kamera Arkası

FESTİVALLER

BERLIN INTERNATIONAL FILMMAKER FESTIVAL OF WORLD CINEMA 2017

Ödüller

 • En İyi Yönetmen - TÜLAY KOCATÜRK
 • En İyi Kurgu - CENGİZ KARADAĞ

Adaylıklar

 • En İyi Film - ALPER YANAR
 • En İyi Erkek Oyuncu - ALİHAN ARACI
 • En İyi Orijinal Senaryo - TÜLAY KOCATÜRK
 • En İyi Orijinal Film Müziği - ETE KURTTEKİN

SPORT MOVIES & TV - 35. MILANO INTERNATIONAL FICTS FEST 2017

Ödüller

 • Mention d'Honneur

NICE INTERNATIONAL FILMMAKER FESTIVAL OF WORLD CINEMA 2017

Ödüller

 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - NURŞİM DEMİR

Adaylıklar

 • En İyi Yönetmen - TÜLAY KOCATÜRK
 • En İyi Erkek Oyuncu - ALİHAN ARACI
 • En İyi Orijinal Film Müziği - ETE KURTTEKİN

Röportaj - Nice IFF 2017 - Tülay Kocatürk & Alihan Aracı


MADRID INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2017

Adaylıklar

 • En iyi Yönetmen - TÜLAY KOCATÜRK
 • En İyi Erkek Oyuncu - ALİHAN ARACI
 • En İyi Orijinal Senaryo - TÜLAY KOCATÜRK

7. DADA SAHEB PHALKE FILM FESTIVAL - 17

Official Selection


MEDITERRANEAN FILM FESTIVAL CANNES

Ödüller

 • Honorable Mention

52. Antalya Fİlm FestİVALİ

2015 yılında düzenlenen 52. Antalya Film Festivali'nde Suda Balık ilk kez izleyici karşısına çıktı. Bir yıl sonra, Ekim 2016 tarihinde gösterime çıkacak olan filmin ilk fragmanı, Antalya Film Forum kapsamında ilgi çekici bir bağlamda gösterildi. John Morrisey (Yapımcı-American History X) ve Lydia Cedrone (Yapımcı-Ali, başrolde Will Smith) ile birlikte ‘Sinemaya Televizyondan Bakmak: TV Filmleri’ adlı panele konuşmacı olarak katılan Tülay Kocatürk, Suda Balık’ın fragmanını bu panel sırasında ilk kez yerli ve uluslararası izleyiciyle paylaşma imkanı buldu.

İLETİŞİM

Ad Soyad *
Ad Soyad