08.16.sudabalikwebsitetrs.jpg
 

FRAGMAN

HİKAYE

Sefa yüzme konusunda doğuştan yeteneklidir. Parasızlıktan üniversiteye gidememiştir. Antrenör Yavuz, Sefa'nın yeteneğini fark eder ve yüzme kulübüne davet eder. Bu beklenmedik teklif, aileyi birbirine düşürür. Babası Cemil, Sefa’nın gitmesine karşı çıkarken babaannesi Hatice, bu yolda torununu desteklemektedir. Sonunda Sefa teklifi kabul eder, köyüyle ve aşık olduğu Ayşe'yle vedalaşıp İzmir'e gider.

Şehirdeki hayatı eskisinden kolay olmayacaktır. Yüzme takımının kapanma tehlikesi vardır. Yavuz'un takım adına tek başarı umudu Sefa'dır. Ama Sefa sakatlanır. Bir de Ayşe'nin sözlendiği haberini alınca dünyası başına yıkılır. Kaderini kabullenmekle akıntıya karşı yüzmek arasında bir tercih yapması gereken Sefa'yı kararını etkileyecek sürprizler beklemektedir.

Suda Balık Flyer

 YÖNETMEN GÖRÜŞÜ

Suda Balık, bütün boyutlarıyla genç bir adamın başarı hikayesini anlatır. Azmi ve iyi niyetinin yanı sıra gençliğin verdiği tecrübesizliği ve kafa karışıklığı içinde kendisine bir yol çizme hikayesini seyrettirmeyi hedefler. Bunu yaparken yüzme sporunu eksen olarak seçer kendisine. Ülkemizde es geçilmiş bir tür olan spor filmlerinin pek çok örneğini, televizyonla ilk tanıştığımız yıllardan beri seyrettik. Ama bunlar hep yabancı örnekler oldu, bir ‘tür’ sineması olarak spor filmleri yerli örneklerle hayatımıza giremedi ne yazık ki.

Bugün denize kıyısı olmayan illerimizde bile pek çok havuzun açıldığını duymak, gençlerin bu havuzlara rağbet ettiğini görmek sevindirici. Suda Balık gibi bir filmi yapmak için yola çıkarken bundan ilham aldığımızı söyleyebiliriz. İsteriz ki sıkıcı ve didaktik olmadan anlatılan bir hikaye ile pek çok genç insan spora, bizim filmimiz baz alındığında da yüzme sporuna özensin. Başarıya giden yolun hata yapmamaktan değil, hatalardan ders almaktan geçtiğini anlasın. Genç bir insan bu yolda sadece toplumsal ve fiziksel engelleri değil, kendini de aşması gerektiğini öğrensin. 

Tam da her şeyin bittiğini düşündüğümüz an; başarmayla-yenik düşme, ilerlemeyle-geriye dönme arasındaki o belli belirsiz, ancak kaderleri belirleyen an Suda Balık'ın dramatik kreşendosudur. Başarı ve yenilginin tam bir bıçak sırtı haline geldiği anı Suda Balık alır, belirsizlikten kurtarır, gençler ve aileleri adına berraklaştırır. Hepimizin hayatındaki dönüm noktasını, deyim yerindeyse 'kader anımızı' tekrar önümüze koyar ve düşünmemize yardımcı olur.

'' Tülay Kocatürk - Yönetmen ve Senarist ''

Suda Balık Kayıkhane

FİLMDEN KARELER

OYUNCULAR

 

Sefa: ALİHAN ARACI

Ayşe: CANAN GENER

Ömer: TAMER LEVENT

Hatice: NURŞİM DEMİR

Cemil: ALİ NURİ TÜRKOĞLU

Yavuz: DOST ELVER

Zühre: İREM ALTUĞ

Bekir: FARUK AKGÖREN

Ayşe'nin Annesi: NALAN ÖRGÜT

Ali: YUNUS EMRE ÇOLDUR

Cüneyt: HAKAN LATİFOĞLU

Mert: CİHAN ŞİMŞEK

Dursun: MURAT GÖKTEPE

Firuze: AYLİN KILINÇARSLAN

Emre: AHMET YILDIRIM

Esra: KİMYA GÖKÇE AYTAÇ

Cenk: ENES TOMAKİNOĞLU

FESTİVALLER

 

2017 NICE ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

YABANCI FİLM KATEGORİSİ

Winner Nurşim Demir

 

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ

NURŞİM DEMİR

 

 

 

Official-Selection Nice.png

 

ADAYLIKLAR

EN İYİ YÖNETMEN 

TÜLAY KOCATÜRK

EN İYİ ERKEK OYUNCU 

ALİHAN ARACI

EN İYİ ORİJİNAL FİLM MÜZİĞİ

ETE KURTTEKİN 

                                                                                                                            

 

2017 MADRID ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

YABANCI FİLM KATEGORİSİ

Madrid Official Laurel

 

ADAYLIKLAR

EN İYİ YÖNETMEN

TÜLAY KOCATÜRK

EN İYİ ERKEK OYUNCU

ALİHAN ARACI

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

TÜLAY KOCATÜRK

 

 

BERLIN INTERNATIONAL FILMMAKER FESTIVAL OF WORLD CINEMA YABANCI FİLM KATEGORİSİ

Berlin Official Laurel

ADAYLIKLAR

EN İYİ FİLM

ALPER YANAR

EN İYİ YÖNETMEN

TÜLAY KOCATÜRK

EN İYİ ERKEK OYUNCU

ALİHAN ARACI

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

TÜLAY KOCATÜRK

EN İYİ ORİJİNAL FİLM MÜZİĞİ

ETE KURTTEKİN

EN İYİ KURGU

CENGİZ KARADAĞ

Dada Saheb Phalke Laurel
Certificate of Excellence

 

52. Antalya Fİlm FestİVALİ

2015 yılında düzenlenen 52. Antalya Film Festivali'nde Suda Balık ilk kez izleyici karşısına çıktı. Bir yıl sonra, Ekim 2016 tarihinde gösterime çıkacak olan filmin ilk fragmanı, Antalya Film Forum kapsamında ilgi çekici bir bağlamda gösterildi. John Morrisey (Yapımcı-American History X) ve Lydia Cedrone (Yapımcı-Ali, başrolde Will Smith) ile birlikte ‘Sinemaya Televizyondan Bakmak: TV Filmleri’ adlı panele konuşmacı olarak katılan Tülay Kocatürk, Suda Balık’ın fragmanını bu panel sırasında ilk kez yerli ve uluslararası izleyiciyle paylaşma imkanı buldu.

İLETİŞİM

Ad Soyad *
Ad Soyad